arrowPowrót arrowPowrót

Polecany backup dyskowy i deduplikacja – Data Domain od Dell EMC

W poprzednim wpisie wspomnieliśmy o urządzeniach z serii Data Domain pod kątem zapewnianego przez nich bezpieczeństwa przed Ransomware i atakami hakerskimi. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć szerzej o zaletach sprzętu z tej rodziny. 

Nowy standard w dziedzinie backupu i deduplikacji

Już od blisko 5 lat Data Domain stanowi największy odsetek urządzeń wdrożonych w celu zabezpieczenia kopii zapasowych i przechowywania danych firmowych. Ich udział w rynku wg. corocznych raportów sprzedaży osiąga przeszło 60%. 

Tak duża popularność spowodowana jest przede wszystkim niezawodnością użytego rozwiązania Data Domain. Żadne inne rozwiązanie na rynku nie jest w stanie zbliżyć się parametrami stabilnościowymi do Data Domain. Od początku zestawień Gartnera dla mediów backupowych Data Domain jest absolutnym liderem nie mając praktycznie żadnej porównywalnej konkurencji – również pod względem użytego oprogramowania. 

Spośród dziesiątek unikalnych cech Data Domain wybraliśmy dla Was te, które często przeważają za zakupem tego właśnie rozwiązania. Oto nasze 5 subiektywnie wybranych cech, na które warto zwrócić uwagę: 

1. Błyskawiczny backup

Data Domain oferuje unikalne mechanizmy, które pozwalają na błyskawiczne zabezpieczenie dowolnego środowiska:

 • De-duplikacja na źródle zmiennym, małym blokiem 
 • 180 do 2000 jednoczesnych sesji backupowych (w zależności od modelu DD) 
 • Pełny backup przy odczycie tylko zmienionych danych 

Warto pamiętać, że w większości środowisk Data Domain skraca czas backupu od 2 do 20 razy – bez względu na używane oprogramowanie. 

2. Gwarantowana wydajność

Dell Technologies podaje minimalne wydajności backupu/odtwarzania każdej konfiguracji. Oferowane urządzenia Data Domain posiadają:

 • minimalną wydajność backupu ponad 15TB/ (DD6300) 
 • minimalną wydajność przy uruchomieniu maszyn wirtualnych z urządzenia (ponad 12 000 IOps DD6300) 
 • minimalną wydajność odtwarzania 3TB/h restore (DD6300)

3. Redukcja kosztów systemu backupowego

To jeden z głównych argumentów, który przeważa przy podjęciu decyzji – czyli świetny stosunek parametrów do ceny. Data Domain dzięki unikalnej de-duplikacji redukuje: 

 • Ilość przestrzeni potrzebnej na przechowywanie backupów.  
 • Łącze wymagane do replikacji backupów na potrzeby Disaster Recovery  (Jeden z klientów sfinansował koszt rozwiązania Data Domain dzięki oszczędności na łączu między lokalizacjami)
 •  Koszt sieci backupowej (De-duplikacja na źródle powoduje, że z zabezpieczanych systemów wysyłana jest minimalna ilość informacji.)

Oznacza to redukcję kosztów zakupu, redukcję kosztów serwerowni, itd.

W efekcie coraz więcej klientów decyduje się na eliminację nośników zewnętrznych dla długoterminowego przechowywania backupów, trzymając backupy o retencjach nawet 5-lat w całości na Data Domain.

4. Elastyczność –  zabezpieczenie dowolnego środowiska

Data Domain zabezpiecza dowolne środowisko, dowolną aplikację, dowolne dane. Integruje się z dowolnym oprogramowaniem backupowym i pozwala na bezpośredni backup z dowolnej aplikacji na własną przestrzeń bez konieczności używania systemu backupowego. 

Dlatego też wybierając w przyszłości dowolną aplikację biznesową, dowolne środowisko, dowolną system możemy być pewni, że będziemy w stanie zabezpieczyć całość środowiska na Data Domain. 

Nawet jeśli nasze oprogramowanie backupowe nie wspiera danej aplikacji, danego systemu operacyjnego, danego środowiska – i tak możemy je zabezpieczyć na Data Domain.

5. Wspomniana ostatnio wielostopniowa ochrona przed atakiem ransoware/hacker oraz opcja szyfrowania danych

Data Domain posiada opcję blokowania = możliwości szyfrowania backupów przez ransoware na produkcyjnym Data Domain. Dodatkowo blokuje możliwość usunięcia backupu przez hackera na produkcyjnym Data Domain, a dodatkowo posiada również dedykowany, izolowany ośrodek z dodatkową instancją Data Domain. Jest to również jedyne urządzenie na rynku umożliwiające szyfrowanie danych na medium backupowym przy minimalnym wpływie na wydajność backupu/odtwarzania.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Data Domain?

  Administratorem Twoich danych jest ENUE Pytlak, Rutkowski, Sacharczuk Spółka Jawna z siedzibą przy ul. Wrzesińskiej 12/15, 03-713 Warszawa. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na Państwa pytanie/zgłoszenie. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie uniemożliwi odpowiedzi na zadane pytanie/zgłoszenie. Prosimy o zapoznanie się z treścią zamieszczoną pod poniższym linkiem (Obowiązek informacyjny.pdf).

  Nasz certyfikowany sprzedawca pomoże Ci uzyskać optymalne rozwiązanie dla Twojego biznesu.

  Anna Siennicka
  Key Account Manager
  tel: +48 789 306 126
  e-mail: anna.siennicka@enue.pl