arrowPowrót arrowPowrót

Minimalizuj koszty infrastruktury hiperkonwergentnej – VMware vSAN™

W jednym z pierwszych naszych wpisów na blogu wspominaliśmy już o HCI w kontekście urządzeń, od których warto zacząć tworzenie infrastruktury hiperkonwergentnej nawet w mniejszych przedsiębiorstwach. Dziś natomiast wspominamy o kwestii połączenia urządzeń i pamięci masowej w jeden spójny, wirtualny organizm – standardowej platformie do wirtualizacji pamięci vSAN™ wbudowanej w oprogramowanie vSphere od VMware. 

Odpowiedź VMware na potrzeby MŚP 

Podobnie jak w poprzednim wpisie i tutaj chcemy zwrócić uwagę naszych czytelników na fakt, że ujednolicona infrastruktura IT gwarantuje nie tylko oszczędność w postaci pracy Administratorów sieci, kosztach utrzymania środowisk i ich rozwoju, ale także realne zwrot z inwestycji i możliwość ograniczenia kosztów rozwoju infrastruktury w przyszłości. 

Platforma vSAN opiera się na standardzie Software-Defined Storage (SDS) i daje możliwość stworzenia współdzielonej przestrzeni dyskowej z aktualnie dostępnych zasobów – przy minimalnych kosztach.  To rozwiązanie dla tych przedsiębiorstw, które nie mają możliwości inwestycji w sieci pamięci masowych, a chcą korzystać z możliwości, jakie zapewnia vSphere. 

VMware vSAN™ – wydajna sieć pamięci masowej 

Aby skorzystać z tej funkcji wystarczą minimum 3 hosty ESXi spięte w klaster, do każdego z nich dołączyć po jednym dysku SSD i HDD. Następnie należy aktywować odpowiednią funkcję w systemie, przeprowadzić prostą konfugurację – w efekcie otrzymujemy rozwiązanie wirtualnej pamięci masowej, które potrafi przechowywać współdzielone dane, nadal gwarantuje wysoką wydajność i skalowalność. 

Zaletą rozwiązania jest także jego wbudowanie i pełna integracja z vSphere, co gwarantuje mniejsze obciążenie zasobów. Z platformą świetnie współpracuje również polecane przez nas jako rozwiązanie dla MŚP zintegrowane urządzenie VxRail od Dell Technologies, o którym pisaliśmy tutaj.

Tak skonfigurowana platforma vSAN tworzy wirtualne dyski zgodne z polityką administratora systemu i zarządza nimi automatycznie. Wspiera ona także regularne usługi takie jak backup czy replikowanie danych.

Jak to działa?  

Platforma tworzy wspólny datastore na bazie wszystkich dostępnych dla niego dysków SSD i HDD, po jednym dla każdego z 3 klastrów.  W pierwszym kroku dane zostają zapisane na nośnikach typu SSD – te służą także do szybkiego odczytu i buforowania, a następnie przekazywane na dyski magnetyczne. Ze względów bezpieczeństwa, i aby zminimalizować ryzyko awarii vSAN automatycznie tworzy także niezbędną liczbę replik maszyn wirtualnych. 

Jakie korzyści płyną z wdrożenia pamięci masowej opartej o platformę VMware Virtual SAN™?   

Scentralizowanie poszczególnych elementów infrastruktury IT za pomocą platformy/programu nie tylko zmniejsza koszty operacyjne i ilość czasu pracy przeznaczonych przez adminów na zarządzanie. Przede wszystkim zapewnia opcję łatwego rozszerzania infrastruktury o nowe elementy, takie jak nowe aplikacje firmowe czy dodatkowe usługi cyfrowe. Takie podejście do infrastruktury informatycznej w firmie nie tylko pozwala na jego sprytny rozwój wraz z rozrostem przedsiębiorstwa, ale także umożliwia zwiększenie wydajności firmy i budowanie przewagi względem konkurencji. 

Zalety platformy: 

  • Obniżony koszt eksploatacji  — Dzięki zastosowaniu standardowych składników w architekturze x86 oraz znacznemu uproszczenie centrum przetwarzania danych istnieje możliwość obniżenia całkowitego kosztu eksploatacji nawet o połowę.
  • Prosta w obsłudze  — instalacja rozwiązania vSAN odbywa się za pomocą kliknięć z poziomu standardowego klienta vSphere Web Client. Daje również możliwość zautomatyzowanego zarządzania pamięcią dzięki stosowaniu reguł. 
  • Wysoko wydajna — Aby zapewnić dużą przepustowość operacji we/wy zastosowana została technologia flash. To ona również wpływa na minimalizowanie opóźnień (pojedynczy klaster pamięci flash zapewnia wydajność rzędu ponad 6 mln operacji we/wy na sekundę z przewidywalnym opóźnieniem poniżej 1 milisekundy).
  • Skalowalna — Aby zwiększyć wydajność i pojemność pamięci masowej, a także płynnie rozwijać infrastrukturę istnieje możliwość bezproblemowego dodawania nowych dysków. (liniowe skalowanie pojemności i wydajności w zakresie od 2 do 64 serwerów na klaster).
  • Posiada rozbudowane opcje zarządzania — Łatwy dostęp do zaawansowanych funkcji monitorowania bieżącej wydajności oraz pojemności przestrzeni dyskowej. Prosta obsługa z jednego miejsca zarówno pamięci masowej, mocy obliczeniowej i sieci. 

Potrzebujesz pomocy w rozbudowie obecnej infrastruktury IT w swojej firmie? Napisz do nas!

    Administratorem Twoich danych jest ENUE Pytlak, Rutkowski, Sacharczuk Spółka Jawna z siedzibą przy ul. Wrzesińskiej 12/15, 03-713 Warszawa. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na Państwa pytanie/zgłoszenie. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie uniemożliwi odpowiedzi na zadane pytanie/zgłoszenie. Prosimy o zapoznanie się z treścią zamieszczoną pod poniższym linkiem (Obowiązek informacyjny.pdf).

    Nasz certyfikowany sprzedawca pomoże Ci uzyskać optymalne rozwiązanie dla Twojego biznesu.


    Anna Siennicka
    Key Account Manager
    tel: +48 789 306 126
    e-mail: anna.siennicka@enue.pl