Jak poradzić sobie ze zbyt dużym obciążeniem zespołu IT? Czy da się odzyskać czas, który – jak się okazuje – może być jednym z najcenniejszych, a zarazem najtrudniejszych do zdobycia zasobów? Stojąca przed takim problemami firma o światowym zasięgu zwróciła się do specjalistów ENUE z prośbą o pomoc i otrzymała rozwiązanie, które przekroczyło jej oczekiwania.
Z niewielkiej rodzinnej firmy do światowego giganta – o takim rozwoju swojego pomysłu marzy niejeden przedsiębiorca. Udało się to pewnemu skromnemu Szwedowi. Skandynawskie meble i elementy wyposażenia wnętrz (ale także np. ogniwa fotowoltaiczne) wyprodukowane w jego firmie można kupić w wielu krajach na świecie. Polska jest jednym z największych rynków zbytu tego przedsiębiorstwa. Ale nie tylko. W naszym kraju odbywa się część produkcji, trafiającej potem do odbiorców na całym świecie.
Skoordynowanie zaawansowanej logistyki produkcji i transportu, dbałość o stabilny łańcuch dostaw i optymalizacji kosztów, obsługa odbiorców w sklepach tradycyjnych i online, dbałość o stany i zapasy magazynowe – wszystko to możliwe jest przede wszystkim dzięki zaawansowanym systemom komputerowym i cyfryzacji procesów. Zarówno po stronie produkcji, jak i w przypadku zaplecza administracyjnego (tzw. back office). Wzajemnych zależności jest więc multum, a całość musi działać bardziej precyzyjnie niż werk w najdroższym szwajcarskim zegarku.
Skandynawski gigant korzystał do tej pory z rozwiązań sprawdzonych, które były jednak mocno angażujące dla specjalistów działu IT. Dotychczasowe rozwiązanie było owszem niezawodne, jednak ze względu na wielowarstwową architekturę opartą na macierzach Dell Technologies i urządzeniach Dell Technologies VPLEX (rozwiązanie High Level Enterprise), znajdujących się w dwóch serwerowniach (z rozciągniętym pomiędzy nimi klastrem VMware, Metro Cluster) wymagało ono sporo czasu i pracy poświęcanej na zarządzanie i monitorowanie.
Odzyskać czas potrzebny na innowacje
Wielu pracodawców zmaga się obecnie z tym samym potężnym problemem – brakiem specjalistów IT. Każdy jest na wagę złota. Z tym samym wyzwaniem zmaga się również szwedzki potentat. Dlatego jednym z założeń nowego projektu było zastosowanie takiego rozwiązania, które zmniejszy obciążenie cennych profesjonalistów IT, zarówno w fazie wdrożenia, jaki i podczas codziennej pracy. Ich potencjał powinien zostać skierowany ku tworzeniu innowacji i dalszej cyfryzacji firmy. Równie ważnym argumentem, przemawiającym za zmianą infrastruktury na mniej absorbującą był fakt, że transformacja cyfrowa firm nie jest procesem zamkniętym. Każda organizacja musi cały czas dostosowywać się do zmieniających się warunków otoczenia. Uwolnienie zasobów IT pozwoli trzymać specjalistom rękę na pulsie i wdrażać kolejne innowacje, zarówno te wynikające z własnej inicjatywy IT, jak i postulowane przez biznes.
Kolejnym założeniem projektowym było uzyskanie tego samego poziomu niezawodności, jakie oferował VMware Metro Stretched Cluster. Powinno być to jednocześnie rozwiązanie łatwo skalowalne i oczywiście dostarczone przez solidnego dostawcę. Wobec takich założeń jako ENUE, sprawdzony już partner i jednocześnie dostawca działającej w firmie infrastruktury serwerowej, zostaliśmy naturalnym kandydatem. Z kolei rozwiązaniem, które spełniało wszystkie wymagania, oferując łatwość obsługi, funkcjonalność i skalowalność, a przy tym pozwalającym uwolnić zasoby IT okazał się Dell EMC VxRail – infrastruktura konwergentna oparta na platformach serwerowych Dell Technologies PowerEdge i oprogramowaniu systemowym VxRail HCI, umożliwiająca zaawansowaną integrację z ekosystemem VMware. Zaawansowana integracja i automatyzacja chmury hybrydowej VMware upraszcza wdrażanie bezpiecznej infrastruktury chmury VxRail, domyślnie zapewniając pojedynczy punkt wsparcia dla całego oprogramowania i sprzętu, oraz zarządzanie całym środowiskiem za pomocą jednej konsoli VMware vCenter.
Decyzja o zmianie była więc oczywista. Po stronie klienta proces wyboru optymalnego rozwiązania zaczął się oczywiście od analizy aktualnych potrzeb biznesowych i estymacji ich wzrostu w horyzoncie najbliższych 5 lat. Inwestycja miała przynieść również wymierne korzyści finansowe, wynikające zarówno z niższych kosztów utrzymania infrastruktury oraz łatwiejszego jej rozwoju w przyszłości, jak i z oszczędności na „roboczogodzinach” specjalistów IT.
Wiedzieliśmy, że zmiana jest konieczna – mówi przedstawiciel szwedzkiego producenta. – Nasza branża rośnie, wraz z nią rośniemy i my. Rozwój infrastruktury IT pozwoli nam utrzymać płynność operacji przy rosnącym obciążeniu, a jednocześnie uwolnić cenne zasoby do prac nad wdrażaniem kolejnych innowacji.
Zysk z wdrożenia – odzyskany czas na innowacje i mniejszy koszt utrzymania
W ENUE rozpoczęliśmy więc prace nad znalezieniem odpowiedniego rozwiązania. Analizując sytuację z punktu widzenia kosztów, zwróciliśmy uwagę, że utrzymywanie tradycyjnej infrastruktury składającej się z serwerów, macierzy i sieci w dwóch odrębnych lokalizacjach, to rozwiązanie dalekie od optymalnego. Kalkulując wydatki i porównując je z wydatkami ponoszonymi na zintegrowaną infrastrukturę hiperkonwergentną trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt jej samej, ale także bezpośredni koszt pracy działu IT.
Na bazie naszego wieloletniego doświadczenia zaproponowaliśmy więc rozwiązanie oparte na architekturze hiperkonwergentnej. Architektura hiperkonwergentna taka jak VxRail łączy wszystkie potrzebne zwirtualizowane zasoby obliczeniowe, sieciowe oraz pamięci masowej w zintegrowaną logicznie jednostkę, którą zwykle określa się mianem „węzła” (ang. node). Każdy z węzłów jest zintegrowaną, standardową jednostką sprzętową, zaprojektowaną i obsługiwaną przez jednego dostawcę oraz kontrolowaną za pośrednictwem warstwy oprogramowania (w tym przypadku dostarczanego przez VMware). W każdym momencie do funkcjonujących już węzłów można dodać kolejne, dzięki czemu powstaje struktura klastra komputerowego, bardziej odpornego na awarie, łatwiejszego w zarządzaniu, skalowalnego i zapewniającego wysoką wydajność obliczeniową.
Kompaktowe rozmiary urządzeń dostarczanych przez Dell Technologies (mieszczą się w szafie rack 2U), które zaoferowaliśmy klientowi spowodowały, że mógł on zmniejszyć powierzchnię serwerowni, uzyskując wymierne oszczędności – mówi Michał Pytlak z ENUE. Dobierając rozwiązanie braliśmy pod uwagę, że dla klienta istotne było także wsparcie techniczne, które mógł uzyskać w jednym punkcie.
Co zyskał klient?
Wdrożenie urządzeń hiperkonwergentnych umożliwia szybsze i prostsze zarządzanie infrastrukturą IT. Zapewnia większą elastyczność oraz skalowalność rozwoju biznesu i pozwala na automatyzacje działań związanych z utrzymaniem centrum danych. Hiperkonwergencja pozwala na rezygnację z typowych podziałów w systemach IT (serwery, pamięć masowa, sieć SAN) i wykorzystanie warstwy programowej.
Skandynawski producent zyskał przede wszystkim:
- uproszczenie środowiska IT przy zachowaniu tej samej funkcjonalności i niezawodności
- znaczące zmniejszenie liczby urządzeń – co przekłada się na niższe koszt utrzymania serwerowni oraz mniejsze wydatki na energię
- znaczące uproszczenie zarządzania środowiskiem (jedna konsola VMware vCenter)
- zwiększenie wydajności środowiska poprzez zastosowanie technologii All-Flash
- bezproblemową rozbudową w przyszłości o kolejne węzły i upgrade klastra VMware
- możliwość zaangażowania zespołu IT we wsparcie procesów produkcyjnych, ale także czas na wyszukiwanie i wdrażanie innowacji
- pojedynczy punkt kontaktu dla obsługi serwisowej urządzeń i pełnego stosu oprogramowania (HW & SW)
- dostęp do automatycznego narzędzia monitorującego oraz analizującego pracę klastra (Analytics Consulting Engine, ACE) z mechanizmami przewidywania niepożądanych zdarzeń (z zastosowaniem algorytmów uczenia maszynowego)
Już pierwsze miesiące po wdrożeniu Dell EMC VxRail pokazały, że skorzystanie z usług ENUE był to dobry krok. Po pierwsze, wdrożenie było błyskawiczne, co miało dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ nie możemy pozwolić sobie na przestoje w zakładach produkcyjnych. Migracja danych odbyła się absolutnie niezauważalnie dla pracowników i to niezależnie od działu, a samo rozwiązanie nie tylko spełniło, ale wręcz przekroczyło nasze oczekiwania – podkreśla przedstawiciel klienta.
W odróżnieniu od tradycyjnej infrastruktury proces zarządzania i utrzymania systemami HCI jest radykalnie uproszczony. Dział IT może więc skoncentrować się na bardziej strategicznych zadaniach, takich jak projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań czy zaspokajanie potrzeb biznesowych firm.
VxRail zapewnia odpowiednie środowisko przyspieszające modernizację centrów danych
Wypełnij formularz. Pobierze e-book i dowiedz się więcej
Chcesz poznać więcej szczegółów nt. możliwości i stosowanych rozwiązań w ramach VMware vSAN™? Napisz do nas!
Anna Siennicka
Key Account Manager
tel: +48 789 306 126
e-mail: anna.siennicka@enue.pl